Strona główna
Moda dziecięca
Tutaj jesteś
Moda dziecięca jak dobrać buty dla dziecka

Jak dobrać buty dla dziecka? Kilka wskazówek, które pomogą w wyborze.

Data publikacji 3 lutego 2023


Między 9. a 18. miesiącem życia większość dzieci stawia pierwsze kroki. Na początku maleństwa są niepewne. Po paru tygodniach czują się coraz bezpieczniej, aż w końcu zaczynają odkrywać świat na własnych nogach. W tym czasie większość rodziców widzi, że nadszedł odpowiedni czas na kupno obuwia. Jakie pierwsze buty wybrać? Co należy wziąć pod uwagę, aby maluch czuł się swobodnie i mógł wygodnie chodzić?

Od kiedy dzieci potrzebują butów?

Zasadniczo chodzenie boso jest uważane za zdrowe i tak długo, jak to możliwe, niemowlęta, a także dzieci i dorośli powinni chodzić bez butów. W mieszkaniu dzieci z reguły nie potrzebują obuwia. Jeśli podłoga jest zimna, grubsze skarpetki są wystarczające. Praktyczne są te z powłoką antypoślizgową. Aby chronić delikatne stopy dziecka przed zimnem, wilgocią, gorącem, ostrymi kamieniami – a nawet odłamkami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami – buty są przydatne, gdy dziecko może i chce chodzić samodzielnie. Ciężko jest jednoznacznie określić, w jakim wieku trzeba kupić pierwsze buty. U niektórych dzieci może to nastąpić przed a u innych dopiero kilka miesięcy po ich pierwszych urodzinach.

Jak dobrać buty dla dziecka?

Ciężko jest zaprzeczyć, że dziecięce buty są niesamowicie urocze. Można łatwo ulec pokusie, aby kupić je w czasie ciąży lub gdy dziecko nie próbuje jeszcze chodzić. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż ciężko jest oszacować odpowiedni rozmiar. Każde maleństwo rozwija się we własnym tempie. Jedne chodzą wcześniej, inne później, a także nie ma ogólnej normy dla rozmiaru ciała i buta. Dlatego kupując pierwsze buty, należy dopasować je do stopy maluszka. Jak dobrać buty dla dziecka, aby były dobrze dopasowane? Najlepiej jest zdecydować się na kupno w specjalistycznym sklepie, w którym udzielana jest indywidualna konsultacja.

Jakie buty dla rocznego dziecka kupić?

W większości przypadków pierwsze buciki dziecięce są kupowane w okolicach 12 miesiąca życia maluszka. Buty przede wszystkim muszą być dobrane rozmiarem do długości stopy. Wiele modeli ma zdejmowaną podeszwę, dzięki czemu można dokładnie zmierzyć długość buta i dopasować do niej długość stopy. Taką podeszwę kładzie się na podłodze, a na niej stopę dziecka. Stopa powinna być płaska i rozciągnięta. Z przodu powinno być około centymetra przestrzeni. Jeśli długość jest odpowiednia, podeszwa jest wkładana z powrotem do buta i przymierzana do stopy. Ponieważ oprócz długości ważną rolę odgrywa również wysokość i szerokość stóp, może się zdarzyć, że pomimo odpowiedniej długości buty nie będą dobrze pasować. W takim przypadku należy wypróbować inne modele.

Źle dobrany rozmiar butów

Ortopedzi i pediatrzy uważają, że mniej więcej co drugie dziecko nosi za małe lub zbyt duże buty. Niestety, maleństwa nie narzekają, bo kości i tkanka ich stóp są jeszcze bardzo miękkie i plastyczne. W źle dobranych butach stopa może rozwijać się nieprawidłowo. Zbyt małe obuwie nierzadko odpowiada za problemy z krążeniem krwi, z biodrami i stawami kolanowymi, problemy z równowagą i koordynacją. Zbyt duże buty są też niebezpieczne.

broszki jak nosić

Redakcja lovewallet.pl

Nasza misja to dostarczanie inspirujących treści, które pomagają naszym czytelnikom wyrażać siebie poprzez modę i dodatki. Na naszym blogu znajdziesz szeroki zakres tematów, od najnowszych trendów w modzie męskiej, damskiej i dziecięcej, po unikalne akcesoria, które dodadzą charakteru każdej stylizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?