Strona główna
Moda męska
Tutaj jesteś
Moda męska mucha czy krawat

Mucha czy krawat – co wybrać? Co pasuje do garnituru?

Data publikacji 3 lutego 2023


Wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie: kiedy nosić muchę, kiedy krawat? Zarówno krawat, jak i mucha są eleganckie i pasują do garnituru. Co jednak wybrać? Czy lepsza jest mucha czy krawat?

Kilka słów o pochodzeniu muchy i krawata

Historyczne pochodzenie obu zdobień pod szyją nie jest jasne. Ogólnie rzecz biorąc, chusty w historii często wskazywały to, skąd ktoś pochodzi czy jaką ma rangę społeczną. Niektóre posągi, których budowa rozpoczęła się w 221 roku przed naszą erą, zostały przedstawione z podobnymi akcesoriami. Jeśli chodzi o dzisiejsze czasy, to podczas wojny trzydziestoletniej chorwaccy najemnicy nosili cienki szalik na szyi, który miał utrzymać koszulę. Wkrótce te trendy zostały zaadaptowane przez francuską szlachtę, która w ten sposób wprowadziła ozdobne wiązania pod szyją do mody w 18. wieku.

Kiedy nosić muchę?

Wielu mężczyzn nie wie, czy krawat czy muszka będzie bardziej pasować do garnituru. Mianowicie mucha jest dziś kojarzona ze specjalnymi okazjami i najczęściej jest wybierana na bardzo uroczyste gale firmowe lub na ślub. Oczywiście można wybrać muchę na mniej formalne okazje, nawet do zwykłego garnituru biznesowego. Od paru lat mucha wraca do łask i jest uważana za wyraz indywidualnego stylu. Oczywiście powinna być ona dopasowana do garnituru. Zaleca się wybór klasycznego modelu z satyny lub bawełny w stonowanych kolorach. Dla pewności i wygody najlepiej wybrać wariant monochromatyczny.

Mucha czy krawat do garnituru?

Mucha czy krawat, krawat czy muszka – co wybrać? Zarówno jedna, jak i druga opcja jest odpowiednia, jeśli wszystko będzie do siebie pasować. Z reguły czarny krawat zakłada się jako garderobę na ekskluzywnych wieczornych imprezach. Należą do nich na przykład bale, gale, kolacje, premiery filmów, sztuk teatralnych lub operowych. Do czarnego lub ciemnoniebieskiego garnituru pasują eleganckie sznurowane buty i czarna mucha. W przypadku garnituru dobrze wygląda zarówno mucha, jak i krawat.

Krawat na co dzień – jak nosić?

Krawat nie oznacza jedynie bardzo eleganckiego stroju i wyłącznie noszenia go do garnituru. Można zdecydować się na nieco luźniejszy i swobodniejszy model i wybrać krawat ze śmiesznymi nadrukami czy wzorkami. Podczas gdy elegancki krawat powinien być wykonany z jedwabiu, do codziennych stylizacji pasują także inne fasony. Krawat w codziennej stylizacji może przyciągać wzrok, ale trzeba go umiejętnie zestawić z odpowiednią koszulą. Do takiej stylizacji pasują też ciemne jeansy, kardigany i casualowe marynarki.

Kiedy można pominąć muchę i krawat?

Oczywiście na co dzień można nosić krawat lub muszkę, jeśli się chce i lubi. Jednak nawet w pracy biurowej czy podczas biznesowych spotkań można zrezygnować z muchy i krawata. Czasami warto postawić na nieco swobodniejszy styl, aby rozmowa z partnerami handlowymi przebiegała sprawniej i w przyjemniejszej atmosferze. Brak krawata nie oznacza, że nie ma się na sobie pełnowartościowego stroju biznesowego. Można włożyć elegancki garnitur, w którym wygląda się poważnie, a jednocześnie pominąć krawat czy muszkę.

broszki jak nosić

Redakcja lovewallet.pl

Nasza misja to dostarczanie inspirujących treści, które pomagają naszym czytelnikom wyrażać siebie poprzez modę i dodatki. Na naszym blogu znajdziesz szeroki zakres tematów, od najnowszych trendów w modzie męskiej, damskiej i dziecięcej, po unikalne akcesoria, które dodadzą charakteru każdej stylizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?